Громадянство США по праву землі

13 Мар

b70abf2b61c7194f3c2fee5698f1e285_XL

Громадянство за правом землі, позначається латинським терміном «jus soli», що буквально означає-«право землі» — звідки воно взялося і що це? Адже в першу чергу завдяки такому юридичному поняттю, як «громадянство за правом землі», і існує такий напрямок медичного туризму, як родовий туризм, він же baby-tourism. Зрозуміло, на пологи в США або Канаду з інших, менш розвинених країн, їдуть в тому числі і за найвищим рівнем сервісу і якістю медичного обслуговування, але все ж в дев’яти випадках з десяти на пологи в США їдуть за американським громадянством для малюка, яке він отримує автоматично і безумовно, з моменту свого народження, завдяки цьому самому «jus soli».

Значення терміна досить просте і не змінювалося з часів своєї появи — в країнах, які практикують jus soli, громадянство країни надається всім людям, які народилися на території даної країни. Громадянство за правом ґрунту буває безумовним і з деякими обмеженнями (громадянство надається дитині, яка народилася на території країни, якщо …) На даний момент у всіх країнах, які практикують громадянство за правом землі, його надання має певні обмеження.

Саме поняття «право землі» з’явилося ще в стародавні часи — термін «jus soli» тому і застосовується на латині, тому що використовується з часів існування Римської імперії і широко використовувався в римському праві. Раніше громадянство за правом землі практикувалося більш широко, але в останні десятиліття через суттєву різницю в рівні життя і нелегальній імміграції багато країн відмовляються від такої практики або вводять суттєві обмеження. Наприклад, у Франції та Іспанії також існує поняття громадянства по праву ґрунту, але у Франції є також суттєві обмеження по терміну проживання на території Франції (від 5 років за умови народження у Франції), в Іспанії громадянство може бути надано дитині, яка народилася на території Іспанії, спеціальним указом короля після досягнення дитиною повноліття і після подання ним відповідного прохання. Аналогічні обмеження, які фактично зводять на «ні» громадянство за правом землі, існують і в багатьох інших країнах, які не можна на практиці відносити до країн, які надають громадянство за правом ґрунту.

На сьогоднішній день громадянство за правом землі (ґрунту) без істотних обмежень надають такі країни (список країн узятий з Вікіпедії):

Антигуа і Барбуда

Аргентина

Барбадос

Беліз

Болівія

Бразилія

Венесуела

Гайана

Гватемала

Гондурас

Гренада

Домініка

Домініканська республіка

Канада

Колумбія

Лесото

Малайзія

Мексика

Нікарагуа

Пакистан

Панама

Парагвай

Перу

Сальвадор

Сент-Вінсент і Гренадіни

Сент-Крістофер і Невіс

Сент-Люсія

США

Трінідад і Тобаго

Уругвай

Фіджі

Чилі

Еквадор

Ямайка

Як бачите, в більшості, це країни Північної і Південної Америки і Карибського басейну, тобто країни, які повністю або частково є іммігрантськими.

З точки зору поїздки на пологи і отримання громадянства країни дитиною, яка народилася на його території, інтерес представляють тільки США і Канада. Не так давно в цьому списку була і Австралія, але в 1986 році там було скасовано це підстава отримання громадянства.

Ще раз підкреслюємо, мова йде про країни, де отриманням дитиною громадянства цієї країни, яка народився на її території, є практично безумовним — і в США, і в Канаді існують обмеження в наданні громадянства країни новонародженим тільки в разі наявності у батьків малюка дипломатичного статусу (працівники дипломатичних представництв, місій тощо.), а в Канаді це стосується також не тільки самих осіб, що мають дипломатичний статус, а й осіб, які працюють на них. В іншому, громадянство за правом ґрунту не має будь-яких обмежень. Тобто малюк отримує громадянство США (і Канади, відповідно) незалежно від того, на легальних чи ні підставах перебувають в країні батьки, який вони мають тип візи, платять чи ні вони податки і т.д.

Зрозуміло, такий стан речей влаштовує далеко не всіх корінних жителів цих країн і постійно (з 70-х років XX століття) з тією чи іншою інтенсивністю йдуть дискусії про скасування або істотні обмеження надання громадянства по праву грунту. На даний момент (січень 2017 рік) ні в США, ні в Канаді немає конструктивних зрушень в цьому питанні для малюків, які планують народитися в США і Канаді. Але давайте подивимося на це питання очима корінних жителів США — що саме їх не влаштовує в цьому питанні? Адже їхні батьки або прадіди теж припливли в цю країну як іммігранти і громадянство за правом землі отримали їх же предки, які народилися в США. Ми відкинемо чисто емоційний момент «ми тут давно, ми заслужили, а ці понаїхали тут» — їх предки їхали за кращим життям для своїх дітей і сучасні батьки хочуть того ж для своїх, вони абсолютно праві і це їхнє законне право, в даному випадку закріплене Конституцією США і вони нічого не порушують, вирушаючи на пологи в Америку. Але залишається ще один, найсуттєвіший і цілком практичний аргумент противників родового туризму — фінансовий. Далеко не всі батьки, які вирушають на пологи в США, планують платити за свої пологи і за право своєї дитини носити американський паспорт — вони вважають, що США — багата країна і для американських платників податків не буде проблемою сплатити за їх пологи і американське громадянство їх малюка. Іншими словами, такі люди їдуть на пологи в США, називаємо речі своїми іменами — з метою вкрасти чужі гроші, обдурити державу США, вчинити шахрайство, взяти чуже — те, що їм не належить і за що вони не платили. Так чи не праві противники родового туризму з США в цьому контексті?

Може скластися враження, що випадки, коли туристи не платять за свої пологи поодинокі і є якимось рідкісним винятком або, навіть, непорозумінням, але це не так. На жаль, ми не раз чули від докторів і медичного персоналу, а також фінансового менеджменту медичних установ скарги на те, що наші співвітчизники їдуть, не сплативши своїх рахунків, або оформляють Medicaid. При чому йдеться не про якісь важкі випадки з ускладненнями, а про зовсім стандартні і планові пологи зі стандартними цифрами, про які не може не знати людина, що планує поїздку на пологи в США. Також на таких людей надходять скарги на хамство, зарозумілість і в цілому поведінку, що абсолютно не є нормою в США в цілому, і в Солт Лейк Сіті зокрема. Зрозуміло, в таких випадках абсолютно виправданим і справедливим є відмова з боку США в повторній видачі візи США таким людям.

Підсумовуючи зазначимо, що в дискусії «За» і «Проти» автоматичного надання громадянства по праву землі в США (і Канаді) немає того, хто точно правий чи не правий, немає білого і чорного, але є безліч питань, які не мають однозначних відповідей. Як же поводитись батькам, які планують пологи в США і бажають дати громадянство своєму малюкові? Тут правильно застосувати прислів’я «Не знаєш як вчинити — дій за законом». Пологи в США абсолютно легальні і бажання народити в США не є порушенням будь-якого нормативного акту в США, а якщо не порушувати законодавство США, перебуваючи в Америці, в тому числі не «лізти в кишеню» до американських платників податків, то ви нічого не порушите і будете абсолютно чисті перед законом і перед своєю совістю.

No comments yet

Leave a Reply